SASNAVA PAMINĖJO LIETUVOS ŠIMTMETĮ

Lietuva švenčia savo gimtadienį. Kiekvienas miestas, miestelis stebina savo išradingumu ir idėjomis, kaip įprasminti Lietuvos šimtmetį, pasveikinti savo Tėvynę. Sasnavos miestelio bibliotekoje atidaryta paroda „Šešiolika šypsenų Vasario 16-tajai“, kur profesionalioje fotografės Vaidos Kvietelaitienės fotosesijoje įsiamžino šešiolika drąsiausių ir aktyviausių Sasnavos seniūnijos moterų, pasipuošusių suvalkietiškais tautiniais rūbais. Tegul Lietuva būna laimingų ir besišypsančių žmonių tėvynė! Tad jeigu jaunuolis ar mergina Sasnavoje paprašys jūsų nusišypsoti ir nufotografuos, nenustebkite – tai tęstinė projekto dalis. Padovanokime Lietuvai 100 ir 11sasnaviškių šypsenų – juk artėja Kovo 11-oji. O dabar skubėkite į miestelio biblioteką, pasigrožėkite šypsenomis ir … nusišypsokite. „Juk šypsena nieko nekainuoja“ – sako idėjos sumanytojos Daiva Truncienė ir Aušra Valaitienė.

Vasario 16-tąją meldėmės už tėvynę. Bažnyčioje iškilmingai pasitikta Lietuvos Trispalvė, meilės, pagarbos, darbo, tikėjimo ir tėviškės grožio samprata įprasminta aukų atnašose, o bažnyčia pražydo trispalvėmis gėlėmis, sukurtomis Sasnavos pagrindinės mokyklos mokytojos Aidos Varnaitienės ir jos mokinių. Nuoširdus ir kviečiantis klebono Arvydo Liepos pamokslas skatino kiekvieną susimąstyti, kaip ir už ką, kuo mes tėvynę mylime. Žodžiais ar darbais? Ar gebame atskirti tėvynę nuo valdžios? Ar tėvynė mums tik duonos kąsnis, ar kažkas daugiau? Ar tikrai mumyse „vienybė težydi“? Gražia sąšauka pamokslo mintys suskambo „Tautiškoje giesmėje“, kurią sugiedojo bažnyčios choras ir visi dalyvavusieji šv. Mišiose už tėvynę.

Lietuva – tai Aš, Tu, Jis, Ji. Lietuva – tai Mes. Tai Mes kuriame Lietuvą. Tai – Jie. Jie – kurie Lietuvą kūrė prieš 100 metų. Jie – savanoriai. Net 105 savanoriai iš 44 Sasnavos valsčiaus kaimų tada, 1918-1919, išėjo ginti tėvynės. Tyliai skambant „Tu neverk, motušėl“ ekrane pamažu rikiuojasi jų pavardės. Skaitėme jas širdimi… Iš  vieno kaimo septyni…, iš kito – dešimt, iš kito – vienas… Kaip lauko akmenėliai… už tėvynę. O kuo mes galime jiems prilygti? Kas šiandien iš mūsų gali prie širdies priglausti saulės, laukų ir kraujo spalvą? Tai tie, kurie kuria mūsų Lietuvą, garsina mūsų Sasnavą. Graži Sasnavos seniūnės Nijolės Smilgienės idėja Vasario 16-tosios proga labiausiai nusipelnusiems seniūnijos gyventojams dovanoti Trispalvę ( tai daroma jau daug metų) Lietuvos šimtmečio proga nudžiugino Daivą Truncienę, Sasnavos bendruomenės pirmininkę ir vienintelio Europoje Zuikių muziejaus įkūrėją bei edukacinių programų jame koordinatorę, Puskelnių seniūnaitį Virginijų Jonavičių, aktyvų įvairių bendruomeninių veiklų iniciatorių, Eleną Senkuvienę, Sasnavos vaikų ir jaunimo gerovės centro „Židinys“ vadovę ir vienintelio tokio tipo įstaigos Lietuvoje įkūrėją. Trispalvę ir padėką seniūnė nuvežė ir į Puskelnius, Valerijai Danutei Bastienei, kuri padovanojo Sasnavai 12 šiltų, savo rankomis numegztų tautinėmis spalvomis išmargintų šalikų, kuriais per šv. Mišias buvo pasipuošę Sasnavos ansambliečiai ir choristai. Ir asmeninė iniciatyva gali tapti gražia dovana tėvynei. Džiugu, kad Trispalvėmis ir padėkomis šiemet padėkota ir labai jauniems žmonėms: Agnei Rauluševičiūtei, geriausiai Rygiškių Jono gimnazijos mokinei, kuri mokslo pagrindus išsinešė iš Sasnavos pagrindinės mokyklos, Martynui Brusokui, Pasaulio galiūnų jaunimo vicečempionui, Lukui Paltanavičiui, „Misija Sibiras“ dalyviui.

Jaukumą ir bendrystę šioje gražioje Lietuvos gimtadienio šventėje kūrė ir profesionali aktorės, renginių režisierės Virginijos Kochanskytės ir pianistės Beatos Vingraitės programa „Pašauktasis“ apie Lietuvos himno, „Lietuvos Tilto atsiminimų“ autorių, daktarą, poetą, satyriką, muziką, leidėją ir dar daugybės talentų žmogų, visiems, atrodo, labai žinomą, bet kartu ir nepažintą, Vincą Kudirką. Švelniais garsais suskambusiu V. Kudirkos valsu „Varpelis“ ir visų sudainuota šimtmečio daina išrinkta Maironio „Lietuva brangi“ šventė Sasnavoje nesibaigė – dalijomės šypsenomis, mintimis, bendravome prie arbatos stalo, juk taip svarbi yra bendrystė, nes Lietuva – tai AŠ ir TU, nes Lietuva – tai MES.

Su gimtadieniu, LIETUVA!

Roma Karčiauskienė